ZEYTİNCİLİK VE ÜRETİCİ

 • Dünya'da ve Türkiye'de Zeytin

  Zeytin; tarih boyunca barışın sembolü kabul edilmiştir. Kutsal sayılmış ve bir çok efsaneye konu olmuştur. Zeytinin; Ege, Anadolu’nun Akdeniz kesimleri, Suriye ve Lübnan’dan ya da Mısır, Kuzey Afrika’nın Atlas Dağları kesiminden yayıldığı yönünde iki ayrı görüş bulunmaktadır. Ancak, orijini ne olursa olsun günümüzde zeytin ağaçlarının % 98 gibi önemli bir bölümü Akdeniz ülkelerinde bulunmaktadır.

  Devamını Oku
 • Türkiye 'de Zeytin Yetiştirilen Bölgeler

  Ülkemizdeki Zeytin Çeşitleri
  Çeşit Adı: Edremit (Ayvalık)
  Sinonim: Edremit Yağlık, Şakran, Midilli, Ada zeytini
  Yetiştiği Bölgeler: Çanakkale, Ege Bölgesi Körfez yöresi, İzmir, İçel, Antalya, Adana, Kahramanmaraş ve Mardin’e kadar uzanmaktadır.

  Devamını Oku
 • Zeytinciliğin Tarihi

  Medeni dünyanın ilgisini çok az şey zeytin ve zeytinyağı kadar çekebilmiştir. Geçmişi günümüzden 10 bin yıl öncesine dayanan zeytin, birçok efsanenin de kaynağı olmuştur. Yunanlı sporculardan, azizlere ve ilk hekimlere kadar eski tarihin tanrı ve tanrıçaları tarafından kutsal sayıldı. Dallarını, ağacını ve meyvesini çeşitli şekillerde kullandılar.

  Devamını Oku
 • Zeytinlik Tesis Edilmesi

  Tesis kurulacak yerin, iklim şartları ve toprak özellikleri yönünden zeytin yetiştiriciliğine uygun olması gerekir. Bu nedenle, yıl içindeki sıcaklığın –(eksi) 7 °C’nin altına düşmediği ve 40 °C‘nin üstüne çıkmadığı yerler yeni tesis için tercih edilmelidir.

  Devamını Oku
 • ZEYTİNDE BUDAMA

  Dünyadaki tüm ağaçların ilki olarak kabul edilen ve ömrünün uzunluğu nedeniyle ölümsüz ağaç olarak adlandırılan zeytin ağacı uygun bakım teknikleri uygulandığında yaşamının tüm dönemlerinde verimliliğini sürdürebilmektedir.

  Devamını Oku
 • ZEYTİNDE SULAMA VE TOPRAK İŞLEME

  Hızla artan Dünya nüfusunun yiyecek ve giyecek gereksinimlerinin karşılanmasında, modern tarım teknikleri yanında, sulu tarım önemli bir ter tutmaktadır. Ancak , günümüzde nüfus ve sanayideki artış ile birlikte içme, kullanma ve endüstriyel amaçlı su kullanıma da giderek artmakta ve tarımsal kaynaklı su kullanımını ile büyük rekabet yaşanmaktadır.

  Devamını Oku
 • ZEYTİN ÜRETİCİSİNİN DİKKATİNE

  İçinde bulunduğumuz gelişme döneminde görülen ve görülmesi muhtemel olan soğuk iklim koşulları zeytin ağaçlarında zarara neden olabilmektedir. Yoğun kar yağışı dallarda birikerek kırılmalara neden olabilmektedir. Don nedeniyle oluşabilecek zararlar sırasında ise genellikle bir veya iki yıllık sürgünlerde olmak üzere soğuğun daha şiddetli olduğu koşullarda ana dallarda ve hatta gövdede de çatlaklar meydana gelmektedir.

  Devamını Oku
 • ÜRETİCİ TAKVİMİ

  S.S. Tariş Zeytin Ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Zeytin Yetiştiriciliği Ve Hastalık-Zararlı Takvimi İçin Tıklayınız

  Devamını Oku
 • ZEYTİNDE BİTKİ BESİN ELEMENTİ EKSİKLİKLERİ

  Zeytin ağaçlarında, topraktan bitki besin elementleri alımında, belirti gösteren veya saklı kalan beslenme sorunları ortaya çıkmaktadır. Önemli bitki besin elementi noksanlıkları, aşağıda özet olarak verilmiştir.

  Devamını Oku
 • ZEYTİN HALKALI LEKE HASTALIĞI

  Hastalığı oluşturan Spilocaea oleaginea (Cast.) Hughes adında bir fungus (mantar) dır. Bu mantar zeytin ağaçlarındaki özellikle yapraklarda, daha az sıklıkla da meyve ve meyve sapında yıl boyunca yaşamını sürdürebilmektedir..

  Devamını Oku
 • ZEYTİNİN EN ÖNEMLİ ZARARLISI ZEYTİN SİNEĞİ

  Zeytin Sineği (Bactrocera oleae),ekonomik olarak en önemli zeytin zararlısı olup kışı çoğunlukla toprakta geçirir, Haziran’dan itibaren topraktan çıkmaya başlar.

  Devamını Oku
 • ZEYTİNİN ÖNEMLİ ZARARLISI ZEYTİN GÜVESİ

  Bilindiği gibi zeytin verim ve kalitesinin arttırılmasına yönelik alınması gereken önlemler arasında hastalık ve zararlılarla mücadele büyük önem taşımaktadır. Zeytin Güvesi özellikle meyve döneminde oluşturduğu meyve dökümleri ile önemli ekonomik zararlara yol açan zararlıların başında gelir..

  Devamını Oku
 • HASAT ZAMANI VE KIŞA HAZIRLIK

  Hasat; en önemli zeytin üretim maliyet unsuru olup yapılma şekli ve zamanı ağacın verimliliği ile ürünün değerlendirme şekline göre kalitesi üzerinde etkili olmaktadır.

  Devamını Oku
 • HASTALIKLAR VE ZARARLILARLA MÜCADELE

  Hastalığa sebep olan fungus, yıl boyunca ağaç üzerinde canlı olarak bulunmaktadır. Etmenin çoğalması spor ve miseller ile olmaktadır. Spor uçuşu, en çok mart ve nisan aylarında meydana gelmektedir. İnkübasyon periyodu, 30-61 gün arasında değişmektedir.

  Devamını Oku

ZEYTİNYAĞI TV

ZEYTİNYAĞI TV

Dünden yarına zeytincilik öykümüz, film şeridi gibi gözünüzün önünde. Video arşivimizden birbirinden özel anılarımıza, reklam filmlerimize ve önemli çalışmalarımıza ulaşabilirsiniz.

Zeytinyağı TV izlemek için tıklayınız.

İPUÇLARI

Mutfakta Lezzet Sırları...

“Nasıl saklamalı?”, “Hangi faktörlere dikkat ederek almalı?” Tariş uzmanlarından zeytinyağı tutkunlarına özel ipuçları…

İpuçlarını görmek için tıklayınız.

ZEYTİNYAĞI VE SAĞLIK

Zeytinyağı ve Sağlık

Antik çağlardan bu yana sağlık ve güzelliğin en doğal iksiri olan zeytinyağı, günümüzde sağlık bilincinin artmasıyla beraber hak ettiği değeri de bulmaya başladı. Faydalar sınırsız olsa da işte onlardan bazıları…

Detaylar