ASIRLIK MÜCADELE

2015 yılında dünya kooperatifçilik tarihine 100 yıl hediye eden kooperatif olma gururunu yaşayan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, yerli üreticinin alın teri karşılık bulsun diye başlayan serüvenini yeni başarılarla devam ettiriyor. İnovatif, dünya trendlerini yakından takip eden ve kaliteden ödün vermeyen çizgisini koruyarak, sektörün amiral gemisi olma özelliğini koruyan Birlik, tarihsel birikiminden aldığı güçle rekabet üstünlüğünü de elinde tutuyor.

100 yılın öyküsü… Aydın Germencikli üreticilerin 1912 yılında “birlik olmak” için attığı ilk adımı, 1913 yılında idealist Egeli genç üreticiler Nazmi Topçuoğlu, Kazım Nuri Çörüş ve Ahmet Sarı devam ettirdi. Bu çabaların ardından 21 Şubat 1913 yılında Milli Aydın Bankası’nın (Tarişbank) yasal kuruluşu gerçekleşti. İki yıl süren çabalar sonunda üreticileri kooperatifçilik ilkeleri doğrultusunda ilk örgütleyen kuruluş Milli Aydın Bankası’nın bir kolu olarak “Kooperatif Aydın İncir Müstahsilleri A.Ş” ismiyle 21 Ağustos 1915’te kuruldu. Daha sonra giderek yaygınlaşan kooperatifçilik hareketi 9 Ekim 1935 tarihinde çıkartılan yasa ile çerçevesi tam olarak belirlendi. Tariş çatısı altında da "Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, Tariş Pamuk Birliği, Tariş İncir Birliği ve Tariş Üzüm Birliği” oluşturuldu. Birlikler içinde oldukça seçkin bir yere sahip olan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, 31 Mart 2005’te, günün gelişen koşularına ve ticari piyasanın dinamizmine ayak uyduracak şekilde organize olmak için diğer birliklerden ayrıldı.

ZEYTİNYAĞI TV

ZEYTİNYAĞI TV

Dünden yarına zeytincilik öykümüz, film şeridi gibi gözünüzün önünde. Video arşivimizden birbirinden özel anılarımıza, reklam filmlerimize ve önemli çalışmalarımıza ulaşabilirsiniz.

Zeytinyağı TV izlemek için tıklayınız.

İPUÇLARI

Mutfakta Lezzet Sırları...

“Nasıl saklamalı?”, “Hangi faktörlere dikkat ederek almalı?” Tariş uzmanlarından zeytinyağı tutkunlarına özel ipuçları…

İpuçlarını görmek için tıklayınız.

ZEYTİNYAĞI VE SAĞLIK

Zeytinyağı ve Sağlık

Antik çağlardan bu yana sağlık ve güzelliğin en doğal iksiri olan zeytinyağı, günümüzde sağlık bilincinin artmasıyla beraber hak ettiği değeri de bulmaya başladı. Faydalar sınırsız olsa da işte onlardan bazıları…

Detaylar