1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Laboratuar Ünitesi

 

Ulusal ve uluslararası standartlarda yer alan analiz ve muayene metotlarının uygulandığı, gelişmiş ve modern bir laboratuvar mevcuttur. 2000 yılında Uluslararası Zeytinyağı Konseyi’ne yapılan başvurunun değerlendirilmesi ile Konsey’den gönderilen numuneler ile sınava tabi tutulmuş ve sonuçlar uygun bulunduğundan Uluslararası Zeytinyağı Konseyi’nin 42 No’lu analiz laboratuarı olmuştur. Uluslararası Zeytinyağı Konseyinin, Zeytinyağı ve Prina yağı Ticari Standardında zeytinyağı ve prina yağı ile ilgili saflık kriterlerin tespiti amacı önerilen tüm analizler yapılmaktadır. Sofralık zeytinin analizleri de yapılmaktadır. Ayrıca laboratuvarımız 27.04.2012 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden Özel Gıda Kontrol Çalışma İzin Belgesi alarak zeytinyağı ve bitki adı ile anılan yağların kalite ve saflık kriterleri analizlerinde yetkilendirilmiştir.

Laboratuarımız 4 bölümden oluşmaktadır.

 


Analitik Laboratuvarı:

Gelen hammadde, yardımcı malzeme ve ambalaj malzemelerinin Giriş Kalite Kontrol işlemlerinin ve üretim ünitelerinin çalışması sırasında yapılan Proses Kalite Kontrollerin ve hazırlanan ürünün tüketiciye sunulmasından önce yapılan Final Kalite Kontrol işlemlerinin gerçekleştirildiği, ayrıca kooperatiflerde zeytin sıkma tesislerinin çalışmalarının kontrol edilmesi amacı ile gönderilen yağlı prina ve karasu analizlerinin yapıldığı bölümdür.

 

 

Kromatografi Laboratuvarı:

Giriş Kalite Kontrolde zeytinyağına tağşiş olup olmadığı (zeytinyağı içinde başka bir bitkisel yağ karışımı) ve üretim sırasında proses kontrolü ve Final Kalite Kontrolde analizler yapılmaktadır. Bu analizlerin yapılmasında toplam üç adet gaz kromatgrafi, rancimat cihazı ve dört adet sıvı kromatografi cihazı kullanılmaktadır.


Mikrobiyolojik Laboratuvar:

Gelen hammadde, yardımcı malzeme, ambalaj malzemelerinin ve ingrediyentlerin Giriş Kalite Kontrol işlemlerinin ve üretim ünitelerinin çalışması sırasında yapılan Proses Kalite Kontrollerin ve hazırlanan ürünün tüketiciye sunulmasından önce yapılan Final Kalite Kontrol işlemlerinin gerçekleştirildiği bölümdür.

 

 

Duyusal Analiz Laboratuarı:

Naturel olarak tüketilecek zeytinyağlarının duyusal analizlerinin yapılması amacıyla, Uluslararası Zeytinyağı Konseyinin standartlarına uygun olarak bir tadım laboratuarı kurulmuştur. Konseyin standartlarına uygun olarak eğitim verilen degüstatörler ekibimizle, zeytinyağların duyusal analizleri yapılmaktadır.