1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Zeytin Üretim Tesisi

ZEYTİN ÜRETİM TESİSİ

2008 Yılında Çiğli A.O.S.B’ne taşınan Salamurhane İşletme Tesisimiz, 7.000 ton kapasitesi ile modern ve hijyenik üretim teknikleri çerçevesinde üretim gerçekleştirerek, en nadide zeytinleri soframıza sunmaktadır.

 

TARİŞ ZEYTİN İŞLETMESİ BÖLÜMLERİ;

Ham zeytin hijyenik ortamda gıda güvenliği kurallarına uygun olarak işlenerek ve modern teknikler ile paketlenerek ülkemizin en nadide zeytinleri sofralarımıza sunulmaktadır.

Üretim tesisimizde tüm süreç TSE EN ISO 9000 kalite sistemi ve TSE EN 22000 gıda güvenliği sistemlerine uygun olarak yürütülmekte olup TSE tarafından belgelendirilmiştir.

Tesisimize gelen ham zeytinin, ağaçta oluşması aşamasından fermantasyonu tamamlanmasına kadar kontrolümüzde gerçekleşmektedir. Kalite Ar-Ge bölümü çalışanlarının üreticiye verdiği doğru budama ve gübreleme teknikleri ile elde edilen ürünler kalite kontrol laboratuarı tarafından kalitesine göre seçilerek fermantasyon işlemine alınır.

Fermantasyon işlemi gözetimimizde gerçekleşen zeytinler Kalite Kontrol Laboratuarlarımız tarafından giriş kalite kontrol analizleri sonucunda girişi uygun bulunan zeytinler stok alanında toplanır.

Tesise zeytin işlenmiş halde gelmektedir. Birliğe bağlı Kooperatiflerde fermente edilen zeytinler işletmeye getirilerek uygun ambalajlarda üretimi yapılmaktadır. Kooperatiflerden getirilen salamura yeşil/siyah zeytinler ayrılarak temiz su ile yıkanır. Daha sonra zeytinler kusurlu tanelerin ayıklanması için seçme ayıklama işlemine alınır. Seçme ayıklama bandında standartlara uygun olmayan kusurlu taneler ayrılır.

Seçme/ Ayıklama işlemi tamamlandıktan sonra zeytin piyasaya sunuş şekline göre uygun makinelerle teneke, kavanoz, pet, varil, vakum vb. ambalajlara dolum işlemi gerçekleştirilir.Dolum işlemi ile birlikte ambalajlara salamura suyu ilavesi yapılarak paketleme işlemi tamamlanmış olur. Dolumu yapılan ambalaja göre ürün egzost tünelinden veya pastörizasyondan ünitesinden geçilerek ısıl işlem uygulanır.

Final kalite kontrolde yapılan analizlerle (mikrobiyolojik, kimyasal, duyusal, fiziksel) ürünlerin kontrolü yapılır. Zeytin İşletmemizde 2011 yılında kurulmuş olan Mikrobiyoloji laboratuvarında mikrobiyolojik analizler yapılarak ürün  güvenliği konusunda kontrollerin etkin ve düzenli bir şekilde yapılması sağlanmaktadır. Final Kalite Kontrol işleminden sonra ürünler etiketlenip, kolilenir. Üretim işlemi bitiminde ürünler satışa sunulmak üzere mamül ambara depolanır.