1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Zeytinyağı Üretim Tesisi

 

 

1945 yılında 250 tonluk depolama kapasitesi ile zeytinyağı işletmesi olarak faaliyetine başlayan Kombinanın, 1966 depolama yılında 2 adet 250’şer tonluk zeytinyağı tankının ilavesi ile kapasitesi 750 tona ulaşmıştır.

Ardından 1000 ve 2000 tonluk zeytinyağı tanklarının kurulumu ile 40.000 ton’luk kapasiteye ulaşarak Türkiye’nin en büyük zeytinyağı depolama kapasitesine sahip fabrikası olmuştur.

2003 yılında A.O.S.B. Çiğli ‘ye taşınan Kombinamız 26.000 m2 alan üzerine kurulu, çağın gerektirdiği tüm teknolojileri kullanarak dünyanın sayılı zeytinyağı üretim tesisi haline gelmiştir. Ham zeytinyağının girişinden son ürünün çıkışına kadar geçen tüm süreçler PLC sistemi ile kontrol edilmekte olup, zeytinyağının sahip olduğu eşsiz aroma ve tatlar üretimimizin her aşamasında titizlikle takip edilmektedir.

Tariş Zeytinyağ Kombinası, üretim kısmının daha rasyonel ve rekabetçi ortamda çalışabilmesi için 18.08.2008 yılında şirketleşme sürecini tamamlayarak Tariş Zeytinyağı Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulmuş olup 01.11.2008 yılında üretim faaliyetlerine başlamıştır.

TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ile TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi gerekliliklerine uygun şartlara sahiptir ve teknik açıdan tam donanımlıdır.


TARİŞ ZEYTİNYAĞI TARIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. BÖLÜMLERİ:

 

TANK ÇİFTLİĞİ:

Zeytinyağını gün ışığı, hava ve sıcaklık gibi olumsuz şartlardan korumak için özel tasarlanan tank çiftliği Toplam 5.542 m2 kapalı alana kurulmuştur. Yaklaşık 5.700 ton depolama kapasitesi bulunan tank çiftliğinde stoklanan yemeklik yağların ilk günkü eşsiz nefaseti ve aroması tamamı paslanmaz çelikten imal edilmiş özel tank ve ekipmanlarla korunur. Zeytinyağının tüm depolama işlemleri paslanmaz çelik tanklarda özel yöntemlerle gerçekleştirildiğinden ilk günkü tazeliğini koruyarak tüketiciye ulaşır. Zeytinyağının girişinden son ürünün çıkışına kadar geçen tüm süreçler yüksek teknolojili elektronik ve pnömatik sistemlerle izlenir.

 

 

RAFİNERİ:

Tesis yatırımlarında konusunda dünyaca uzman makine üreticilerini tercih eden Tariş Zeytinyağı Tarım ve Sanayi Tic. A.Ş. yaklaşık 1.500 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren, toplam 250 ton/gün kapasiteli Avrupa’nın ve Türkiye’nin en modern fiziksel rafinasyon tesislerinden birine sahiptir. Tesis çevre ve insan sağlığına maksimum duyarlılıkta dizayn edilmiş olup rafinasyon işleminin tüm aşamaları yüksek teknolojili otomasyon sistemiyle kontrol edilmektedir.

Rafinajlık zeytinyağı, tabii halde gıda tüketimine uygun olmayan, duyusal ve kimyasal özellikler açısından doğrudan tüketilemeyen ve bu nedenle rafine edilmesi gereken yağdır.

Rafinasyon iki aşamada gerçekleşmektedir;

Ağartma ve deodorizasyon;

Ağartma aşaması; vakum altında zeytinyağının renginin açılması ve içerdiği waks ve gamlarının alınması aşamasıdır.

Deodorizasyon aşaması ise zeytinyağlarının içerdiği yağ asitlerinin ve koku veren maddelerinin büyük kısmının alındığı aşamadır. Bu iki aşamadan geçen zeytinyağı maksimum 0,3 asit olarak sistemden çıkmaktadır.

 

 

FİLTRASYON:

Filtrasyon ile yağın bünyesinde bulunan yabancı maddelerin yağdan uzaklaştırılması sağlanır. Böylece yağın üstün kalitesi korunarak müşteri memnuniyeti güvence altına alınır. Filtrasyon işlemi, özel bir çeşit toprak ve plakalı filtrelerle yapılır, yağa kimyasal işlemler uygulanmaz. Filtre edilen yağlar özel depolama tanklarına yüksek teknolojili otomasyon sistemi kullanılarak alınır.DOLUM:

Zeytinyağlarının dolumu ve ambalajlanması 2000 m² kapalı alana sahip Ambalajlama Ünitesi’nde, el değmeden gerçekleştirilir.

Üretim sahasında bulunan şişe dolum ve teneke dolum hatları ile 250 ml den 1000 ml kadar şişelerin, 500 ml den 18.000 ml kadar tenekelerin dolumu yapılabilmekte ve bu sayede tüm iç piyasa ve ihracat siparişleri karşılanmaktadır.

Üretim sahasında tadı ve aroması farklı, değişik yörelere özgü 33 çeşit yağ krom tanklarda depolanmaktadır. Ayrıca değişik tatlar yakalayıp tüketiciye farklı alternatifler sunmak amacıyla fesleğen, kekik, turunç, biberiye, sarımsak aromalı yağlar üretilmektedir. Tüm bu özel yağlar, özenle teneke ve cam ambalajlara doldurulmaktadır.

 

AMBAR:

Son ürün ve ambalaj malzemelerini gün ışığı, haşere, toz, nem gibi olumsuz etkilerden koruyacak şekilde tasarlanan depolama ve sevkiyat ünitesi 3000 m2 kapalı alan üzerine kurulmuştur. 2.900 adet euro palet depolama kapasitesine sahip olan ünitede son ürün ve ambalaj malzemelerinin yer aldığı bölümler birbirinden bağımsız olup her ürün modern raf sistemi üzerinde, tanımlı alanlarda depolanmaktadır.